torby bawelniano skorzane

Jak powstają nasze torby?

Posted by admin 28/09/2017 0 Comment(s)

Zdecydowana większość naszych toreb skórzanych powstaje w Indiach, Pakistanie i Buthanie. Metody ich wykonywania są podobne i niezmienne od wieków. Wszystkie torby wykonywane są ręcznie w warsztatach rzemieślniczych, prowadzonych z pokolenia na pokolenie. Fach przekazywany jest w nich z ojca na syna, aczkolwiek warto dodać że pracują w nich całe rodziny.  Każdy warsztat specjalizuje się w wytwarzaniu konkretnego typu torby - jedni specjalizują się więc w wytwarzaniu toreb podróżnych, inni - damskich torebek na ramię, a jeszcze inni - męskich toreb typu Messenger, plecaków czy drobnej galanterii skórzanej (np.: portfele, saszetki, nerki). Ponadto, każdy warsztat stara się stworzyć własny, niepowtarzalny model torby, będący jego wizytówką.

 

skórzane torby produkcja narzędzia

 

Proces wytwarzania torby począwszy od garbowania skóry, a na szyciu kończąc w całości wykonywany jest ręcznie lub na maszynach do szycia pamiętających czasy świetności Singera. Mało który warsztat posiada specjalistyczne maszyny, a jeżeli już, to większość pamięta czasy królowej Wiktorii i służą one głównie do wyciskania wzorów na skórze czy produkcji elementów metalowych.

 

skóra surowa do produkcji toreb skórzanych

Proces garbowania skóry nie zmienił się od wieków i bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach, które z uwagi na ogólną dostępność są wielokrotnie tańsze od chemicznych. To właśnie dlatego między innymi zdecydowaliśmy się na współpracę z małymi warsztatami, a nie dużymi firmami które produkują torby a nie wytwarzają je.  Mamy pewność, że nasze skórzane torby są nie tylko małymi arcydziełami rękodzieła ale również są w pełni ekologiczne. Wpierw, skóra jest garbowana przy użyciu, najczęściej kory z drzewa babool, impregnowana olejem lnianym lub słonecznikowym z dodatkiem szafranu, indygo czy maku ( w zależności od regionu). Ważny jest proces suszenia, który wpływa na jakość skóry. Skóra suszona jest na słońcu, co nadaje jej naturalnej surowości.  Nie jest sztucznie postarzana, lecz sama z czasem nabiera patyny tak charakterystycznej dla stylu vintage.

 

produkcja toreb skórzanych

 

Skóra rzadko kiedy jest też barwiona. Zazwyczaj, w celu wzmocnienia naturalnego koloru skóry stosuje sie specjalne oleje roślinne, które bądź to wzmacniają naturalny brąz skóry, bądź  jedynie delikatnie go tonują, jednocześnie impregnując skórę przed wilgocią. Każda torba jest drobiazgowo sprawdzania pod kątem jakości wykonania

 

produkcja toreb skórzanych

 

Przy wyborze warsztatów, braliśmy pod uwagę nie tylko jakość pracy, lecz również to, czy nie pracują w nich dzieci. Zakaz pracy dzieci w warsztacie był jednym z warunków współpracy. Rzemieślnicy dostają od nas uczciwą zapłatę a także sprzęt przydatny w procesie wytwarzania toreb. Dla nas są to może drobiazgi, ale w realiach indyjskiej, pakistańskiej czy buthanskiej wioski gumowe rękawice, szare mydło czy ochronne fartuchy to przydatne acz często niedostępne przedmioty.  

 

produkcja torebek damskich skórzanych

 

 

W ten oto sposób powstają nasze skórzane torby podróżne, listonoszki, torebki damskie i plecaki. Każda inna, każda niepowtarzalna. Każda wyjątkowa

Loading...