torby bawelniano skorzane

Jak pielęgnować i czyścić skórzane torby?

Posted by admin 23/02/2016 0 Comment(s)

Czyszczenie skórzanych torebek nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Podstawowe metody czyszczenia są łatwe, można to zrobić w domu.

 

Dla wielu z nas, torba jest obowiązkowym dodatkiem każdego modnego ubioru. Aby jednak torba cieszyła nas przez długie lata, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Torby są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i pod wpływem warunków atmosferycznych. Problem w tym, że nieustanny brak czasu i bieganina, nie sprzyjają myśleniu o ich własciwej pielegnacji - torba jest, i będzie wiecznie. Niekoniecznie. Aby torba skórzana cieszyła oko przez wiele lat, trzeba o nia dbać. Jak? Oto kilka prostych porad, które zagwarantują skórzanej torbie długowieczność.

 

Zacznijmy od zewnątrz: raz w tygodniu oczyśćmy torbę z brudu, pyłu lub kurzu, najlepiej miekka szczotką, która nie porysuje skóry. Następnie, przetrzyjmy skórę wilgotną szmatką zmoczoną płynnym mydłem zmieszanym z letnią wodą.

 

Następnie zajżyjmy do wnętrza torby, gdzie czeka nas nieco więcej pracy. Wbrew pozorom, wnętrze narażone jest bowiem na znacznie większe zużycie. A więc: opróżniamy zawartość torby, oprózniamy je z kurzu zwracając szczególną uwagę na narożniki podszewki, w których gromadzi się najwięcej brudu. Warto wykorzystać do tego odkurzacz. Ponownie sięgamy po wilgodna szmatkę zwilzoną roztworem płynnego mydła i letniej wody i dokładnie czyścimy podszewkę.

 

A co z plamami? Nie da się ich uniknąc w codziennym użytkowaniu. Do usunięcia większości z nich wystarczy bawełniana szmatka lub wacik zwilżony alkoholem, którym delikatnie pocieramy plamę aż do jej zniknięcia.

 

Zapach naturalnej skóry

 

Z reguły, skóry wyprawiane naturalnymi technikami i suszone na słońcu charakteryzuja się wydzielaniem intensywnego zapachu skóry przez pierwsze 1 - 2 tygodnie od chwili zakupu. Niektórych to irytuje, innym sprawia nieukrywaną przyjemność. I choć po pewnym czasie intensywność zapachu radykalnie słabnie, wielu klientów pyta nas jak od razu pozbyć się zbyt intensywnego zapachu. oto kilka prostych acz skutecznych sposobów:

 

Odświerzacz do skór - sposóbn najprostrzy, to rozpylenie wewnątrz torby specjalnego preparatu w sprayu, który ma za zadanie usunięcie zbyt intensywnego zapachu. Preparat jest oferowany w wiekszości sklepów z chemia gospodarczą.

 

Proszek do pieczenia - domowy ale skuteczny sposób na eliminacje przykrych zapachów.  Do otwartego naczynia należy wysypać opakowanie proszku do pieczenia i pozostawić wewnatrz torby na kilka dni. Zapach powinien zaniknąć. Podobne działanie ma równiez soda oczyszczona oraz... kawa naturalna.

 

Olejek zapachowy -  papierowa chusteczka zwilżona kilkoma kroplami eterycznego olejku zapachowego (zwłaszcza cytryny, jasminu lub migdałow) umieszczona na noc wewnatrz torby to kolejny skuteczny sposób na wywabienie zbyt intensywnego zapachu

 

Postępowanie z mokrą torbą skórzaną

 

Wilgoć nie jest przyjacielem skór wyprawianych naturalnymi metodami, aczkolwiek dobrze wyprawiona skóra nie ulegnie uszkodzeniu pod wpływem wody. problem w tym, że  woda, z czasem i w róznym stopniu, wypłukuje oleje roślinne impregnujące skórę co może mieć wpływ na jej trwałośc a przede wszystkim wygląd. I choć nie nalezy się bać zmoczenia skórzanej torby, warto zadbać o jej szybkie wysuszenie. W tym celu należy umieścic torbę w suchym i ciepłym miejscu - na przykład w pobliżu kaloryfera. Ale uwaga, nigdy nie należy umieszczać torby skórzanej bezpośrednio na kaloryferze czy innym zródle ciepła, gdyz pod wpływem zbyt dużej temperatury i zbyt gwałtownego wysuszenia skóra może nieprzykemnie stwardnieć. Dobrym sposobem jest też umieszczenie wewnątrz torby (zwłaszcza w kieszeniach) kulek z papieru lub otwarty pojemnik z solą, która świetnie pochłania wilgoć.

Skóra naszych toreb pokryta jest warstwą oleju rzepakowego, który dodatkowo zapobiega przenikaniu wilgoci. Mimo to, warto pamiętać, że zbyt częsty kontakt skórzanej torby z wodą (deszczem, śniegiem etc) może po pewnym czasie spowodować wymycie naturalnych substancji ochronnych co sprawi, że skóra będzie szorstka w dotyku.   Warto co jakiś czas sięgnąc po specjalne preparaty impregnujące oparte na naturalnych woskach pszczelich. Preparaty takie dobrze pielegnują skórę.

 

Usuwanie zadrapań

 

Wszelkiego rodzaju zadrapania czy rysy - tak unikane w przypadku skór gładkich, jedynie dodają uroku skórom vintage. Jeżeli jednak zdarzy się, iz zadrapanie będzie wyjatkowo dotkliwe wizualnie, warto takie miejsce przetrzeć bawełnianą szmatką zwilżoną olejem rzepakowym lub słonecznikowym ( praktycznie, każdym olejem naturalnym). zadrapanie powinno zniknąć, lub przynajmniej nie być zbyt widocznym.

 

 

Na koniec, kilka przydatnych uwag na temat użytkowania skórzanych toreb, aby zachowały długowieczność. Otóż, nigdy nie należy kłaść skórzanej torby na słońcu, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury niektóre skóry pękają a kolory bledną. Naturalna skóra jest podatna na zadrapania, których i tak nie unikniemy w trakcie codziennego użytkowania, dlatego nie fundujmy jej dodatkowych poprzez stosowanie do pielęgnacji twardych szczotek czy szorstkich tkanin. Do pielęgnacji skórzanej torby zawsze uzywajmy bawełnianych szmatek lub naturalnych gąbek. Poza tym, aby nasza skórzana torba lśniła nowością warto zafundować jej raz w miesiącu "mały" remont, który przywróći jej blask. W tym celu wymieszajmy 1 część czystego octu z 2 częściami oleju lnianego i miękka bawełnianą szmatką przetrzyjmy tym roztworem zewnętrzna stronę torby. Po odczekaniu około 10 minut, wytrzyjmy torbę do czysta, również bawełnianą szmatką

Loading...