torby bawelniano skorzane

Skórzane torby z Shantiniketan

Posted by admin 26/09/2017 0 Comment(s)

Bengal słynie z wyrobów skórzanych. Skórzane torby męskie oraz damskie wytwarzane są ręcznie od stuleci z pokolenia na pokolenie zwłaszcza w Shantiniketan i okolicznych wioskach. Utarło się nawet pojęcie „torby z Shantiniketan” z uwagi na ich nietypowość.

Skórzana magia

 

Bengal słynie z galanterii skórzanej – głównie torebek damskich – których proces tworzenia jest dość nietypowy. Skóra jest wpierw cięta, następnie polerowana i wytłaczana. Na koniec, pokrywana jest specjalnym lakierem, który ma na celu ochronę naturalnego pigmentu użytego do zdobienia powierzchni skóry, oraz zapewnienie jej  większej trwałości.

Cały proces, począwszy od wyprawienie skóry, po dekorowanie poszczególnych toreb, wykonywany jest  ręcznie i przy użyciu wyłącznie naturalnych składników. Skóra garbowana jest bez użycia chemikaliów, w procesie tym wykorzystywane są jedynie składniki roślinne. Podobnie jest w przypadku pigmentów wykorzystywanych do nanoszenia dekoracji.

Co ciekawe, sam proces wykańczania skóry jest podobny do tego, jaki od dawna stosują Włosi – skóra również jest polerowana, z tą jednak różnicą że nie maszynowo a ręcznie , przy użyciu kawałków szkła. Takie „szklanne” szlifowanie nadaje skórze gładkości i połysku, który jest dodatkowo wzmocniony dzięki kolejnemu, nietypowemu procesowi jakim jest opalanie skóry. Proces wypalania skóry wzmacnia elegancki połysk, wychodzi poza kolory i podkreśla ogólny wygląd torby. Dekoracja toreb nie jest malowana lecz wytłaczana a następnie pokrywana pigmentem. Wytłaczanie jest wykonywane ręcznie i jest skomplikowanym procesem w którym liczy się doświadczenie i mistrzostwo. Tradycyjnie, najczęściej stosowanymi motywami zdobniczymi są motywy roślinne lub geometryczne. Nierzadko tez można spotkać sceny religijne czy mityczne postaci bliskie sercu Hindusów. Na koniec, gotowe torby wykończane są lakierem który zabezpiecza powierzchnię skóry przed wilgocią dzięki czemu jest ona odporna m.in. na pleśń i grzyby.

 

Skórzane torby damskie z okolic Shantiniketan są jedyne w swoim rodzaju i stanowią ważny element kulturowego dziedzictwa Bengalu.

Loading...